top of page

JÜPİTER OĞLAK'TA!

SATÜRN YAY'DA

    5 Ekim 2012 den beri Akrep burcunda hareket eden  Satürn  23 Aralık 2014  saat:18:34 den itibaren Yay burcuna giriyor ve 20 Aralık 2017 ye kadar burada kalacak. Bu Satürn’ün Cumhuriyetin kuruluşundan beri Yay burcunda  4.cü  hareketi olacak.

 

    Yay burcu ateş elementinden, değişken nitelikli bir burçtur. Satürn Yay’da 3 lü yöneticidir  ancak Yay burcunun ve Satürn’ün temsil ettikleri, yönettikleri konular ve mizaçları birbiriyle uyuşmaz.

 

    Yay burcu ; Büyük şans, mutluluk,zenginlik gezegeni Jüpiter tarafından yönetilir. Yay’lar,iyimser, hoşgörülü, maceracı, seyahati seven, Satürn’ün aksine detaylarla uğraşmayan,gerçeklerden kaçan, yaşam sevinciyle dolu, gezip görmek ve öğrenmek ihtiyacında, özgürlüğüne düşkün,kısıtlanmaktan hoşlanmayan bir burçtur.Güzel ve çekici olan her şeyi ister. Güzel talih,iyi karakter ve olumlu arzular Yay burcunun özellikleridir.

  

    Satürn ise sınırları çizer.Bu hayattaki sorumlulukları, tamamlanması gereken  işleri, engelleri, blokajları anlatır. Satürn transitleri yaşamın en önemli dönemleridir.

   

    Yay burcunda hareket eden Satürn’ün işi Jüpiter’in getirdiği mutluluğu, iyimserliği  dağıtmak, insanların ayağını yere sağlam bastırmaktır, Satürn içe dönüktür, sosyal hayatı kısıtlar, kişiyi hayatın gerçekleriyle yüz yüze getirip, disipline etmek  ve olgunlaştırmak  ister.

  

    Yay burcunun geniş fikirli  görüşleri, Satürn’ün  geleneksel ve muhafazakar etkileriyle zıtlık oluşturuyor, Jüpiter’in verdiği iyimserlik, mutluluk ve güzelliklerin rahatlattığı Yay burcunda Satürn, Jüpiter’i baskılamak, kısıtlamak,engellemek  ve ayaklarını yere sağlam bastırmak isteyecektir.

 

    Satürn ve Jüpiter birbiriyle zıt  özelliklerde ve mizaçtadır. (Satürn soğuk-kuru ,Jüpiter sıcak- nemlidir) .Ancak Satürn ,Jüpiter’le  düşman değildir,daha doğrusu birbirlerine zarar vermezler,nötrdürler.  Entelekt düzeyde paylaşımları vardır. Jüpiter genişletir, büyütür, cömerttir, iyimserdir, felsefi düşünür,Satürn daraltır, sınırlar, engeller, eli sıkıdır, karamsardır, maddi düşünür.

 

    Yay burcu ve Jüpiter, topluma faydalı olmak isteyen, insanlık için iyi şeyler üretmeye  yöneliktir. Satürn’de her ne kadar sert derslerle yapsa da topluma yardımcı olmak ister. Ortak amaç aynı ama  hareket tarzı  farklı.

 

    Yay’daki Satürn, toplumu doğru düşünme ve tedbirli olmaya ve hata yapmamaya zorlar ama bunu yaparken  insanların güven duygularını zayıflatabilir.

 

    Satürn; yayılma arzusu veren Jüpiter’in aksine kabuğuna çekilmeyi, değişikliklere karşı koymayı, risk almamayı öğütler. Satürn  gerçekleri göstermek ister, girdiği evde, erteleme, yasaklama, hata yapmaktansa hiçbir şey yapmamayı,kurallara uymayı öğretir, korkutur  ve dayatır.

 

   Türkiye Cumhuriyeti kuruluş haritasında Yay burcu 6.cı eve düşer.                                    

     6.cı ev; Toplum sağlığı, hastalıklar, sağlıkla ilgili kişiler (doktorlar,hemşireler,sağlık çalışanları),salgınlar, devlet memurları,sosyal hizmet çalışanları,günlük çalişma alanımız,işçiler,maden ocakları,maden işçileri, çiftçiler, ordu, silahlı kuvvetler, donanma, polisler, tekstil ve tekstil ile uğraşanlar, sendikalar, hırsızlar, kiracılar, lokantalar ve kafeteryaları temsil eder.

 

    Adaleti, hak ve özgürlükleri, dini inançları, eğitimi ve yüksek eğitimi , hukuku, kanunları, yayıncılığı, medyayı, hukuk adamlarını (hakim,savcı,avukatlar), din adamlarını yöneten Yay burcunda Satürn, Yay’ın yönettiği bu konularda ve 6.cı ev konularında değişimleri, yeni yapılanmaları getirecek ama diğer yönüyle de kısıtlayıp engel çıkaracak.Satürn aynı zamanda otoriteleri, devleti  yönetenleri, hükümeti de temsil ettiğinden, adalet, eğitim sistemi, dini inançlar ve din konularında, medya, televizyon, basın v.s konularında dayatmalara, baskıya  maruz kalabileceğimizi gösteriyor.

  

    Satürn’ün geçtiği  alanda karamsarlık, mutsuzluk, fiziksel ve ruhsal düşüşler yaşanabilir, zorlanabiliriz. Başaramadığımızı düşünüp yetersiz hissedebiliriz.  Satürn, hareket ettiği evin yaşam olaylarında  karmaşa yaratır, bizi zorlar, hırpalar, direncimizi ve sabrımızı ve başarma çabalarımızı test eder. Zorladığı konu ve  alanlarda hayat dersi almamızı ve olgunlaşmamızı sağlar.

 

    13 Mayıs 2014 de Soma maden faciası(301 işçinin ölümü), 28 Ekim Ermenek maden faciası (18 işçi ölümü) hiçte tesadüf değil. Satürn ölümü simgeler ve 5 Ekim 2012 den beri ölümü temsil eden Akrep burcunda transit ediyor. 2,5 yıldır oldukça zorlandık.  Akrep’ten çıkarken  ve  Yay burcuna girmeye hazırlanırken     6.cı ev konularında Satürn etkisi başladı. Maden ocakları ve maden işçileri bu alanla ilgili ve Satürn bu konularda sağlam kararlar alınmasını gündeme getirdi. Bu konuda inşallah sağlam kararlar alınıp düzenlemeler yapılır.

    Sağlıkla ilgili sorunlar, yabancı ülke kaynaklı hastalıklar ve salgınlar yaşayabiliriz. (Yaz döneminde Ebola virüsü gündeme geldi.)

 

   Yay burcu kalçalar, baldırlar, uyluklar, karaciğeri, safra kesesini ,  Satürn ise iskelet sistemini, kemikleri, dişleri, dizleri,deriyi, saçları yönetir. Sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Hastalıklar ve temizlik,  hijyen ve beslenmeyle ilgili dikkatli olmalıyız. Romatizmal rahatsızlıklar ve  ağrı şikayetlerimiz  artabilir.

 

   Yay burcu yöneticisi Jüpiter ,16 Temmuz 2014 den beri Aslan burcunda  hareket ediyor,11 Ağustos’ta en rahatsız olduğu Başak burcuna giriyor. Gerçeklerle yaşayan soğuk-kuru mizaçlı Başak burcundaki Jüpiter’i ,Satürn daha fazla sıkıştırıp Yay’ları ve dolayısıyla toplumu oldukça zorlayacak.

 

   Satürn ve Jüpiter 3 Ağustos 2015 de kare açı yapacak. Karamsarlığımızın arttığı, mutsuz hissedeceğimiz zamanlar.

 

   Satürn Oğlak ve Kova burcunu yönetir, bu burçlarda güçlüdür. Doğal evi 10 cu evdir. Yengeç ve Aslan burcunda  ve 4.cü ve 5.ci evde zararlıdır. Koç burcunda ve 1.ci evde düşer.Terazi’de ve 7.ci evde yücelir.

  

   Satürn, Güneş’e en uzak gezegenlerden biri., ağır hareket eder, astrolojide  kötücül olarak adlandırılır ama görüntü olarak gezegenlerin en güzelidir.

 

  **29 Ekim 1923 de Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda Satürn 24* 27’ Terazi burcunda bulunuyor ve 21 Aralık 1923 tarihinde Akrep burcuna girmiş. Yay burcuna girişi 3 Aralık 1926 ve bu yolculuğu 16 Mart 1929 da Oğlak burcuna girmesiyle bitirmiş.

   Yay burcunda 2.ci hareketi 13 Ocak 1956 da başlamış, 6 Ocak 1959 da bitmiş.

   3.cüsü  18 Kasım 1985 te başlamış, 13 Kasım 1988 de bitmiş.

   

    Satürn 14 Mart 2015 te Yay burcunda  retro hareket etmeye başlıyor ve  2 Ağustos’ta normale dönüyor.

 

  ** Satürn’ün Yay’daki hareketi,  hangi yaşam alanlarını ve nasıl etkileyecek buna bakalım.

    Bunlar genel yorumlardır.Bireysel horoskoplarda burç ve gezegen  yerleşimlerine ve açılarına göre bu transiti olumlu veya olumsuz yaşayabilirsiniz veya zorlanabilirsiniz ancak neticesi sizin için başarı getirebilir.

 

    Koç yükselen ; Satürn’ün, seyahatler,yabancı ülkeler, yüksek eğitim, hukuksal konular, uzun yollar, yayıncılık,dini ve ruhsal konularla ilgili  alandan geçişi engeller, kısıtlamalar verebilir. Kendinizi geliştirmek için eğitime önem verebilir, seminerlere katılabilirsiniz. Uzun seyahatler keyifli olmayabilir ancak iş seyahatleri için uygun olabilir. Bu 2,5 yıllık sürede sabırlı olup ilgilendiğiniz veya   çalıştığınız konularda kendinizi geliştirseniz, bunu kariyere,meslek alanına taşıyabilirsiniz. Eğitiminizin yetersiz olduğunu düşünebilir, kendinizi geliştirmek için ,yeni alanlarda uygun gelişim sağlayabilirsiniz. Ruhsal gelişim çalışmaları yapabilirsiniz.Yurt dışıyla bağlantılı distribütörlük  alabilirsiniz.

 

   Boğa yükselen ; Satürn, ortak kazanımlar, zorluklar,cinsellik,ameliyatlar, vergiler,harcamalar, miras, kredi kartlarıyla ilgili evden geçerken sizi sıkıntıya sokabilir.Gelirler ve giderler, ödemelerle ilgili sizi zorlayacaktır, eşin veya ortakların gelirinde azalma olması mümkündür. Ödemelerde aksaklıklar olabilir, kredi alma konusunda dikkatli olmak lazım, geri ödemede zorlanabilirsiniz. Miras alma veya kullanmada engel ve kısıtlanma olması muhtemeldir. ölüm sonrası neler olduğunu fazlaca merak edebilirsiniz. mutsuz olduğunuzu düşünebilirsiniz.

 

  İkizler yükselen ; Satürn evlilik, ilişkiler, ortaklıklar evinden geçerken, boşanabilir veya ilişkinizde zorluklar yaşayabilirsiniz ,hukuki sorunlar yaşayabilirsiniz. Eşin zorlanacağı dönem olabilir, yine bu ev konularında sorumluluk almak gerekebilir. Açık düşmanlardan, rakiplerden zarar görebilirsiniz.

 

  Yengeç yükselen ; Sağlık, hastalık, günlük çalışma evinde Satürn sizi zorlayacaktır. Çalışıyorsanız işten çıkabilir  veya yeni bir iş olasılığı karşınıza çıkabilir.  Çok çalışıyor olabilirsiniz ama bir türlü  takdir edilmeyebilirsiniz. İş sahibiyseniz çalışanlarla ilgili zorlanabilirsiniz. Hastalıklar konusunda , sağlıklı beslenmede, temizlik konularında dikkatli olmakta fayda var.

 

  Aslan yükselen ; Aşk,romantizm,çocuklar,zevkler,hobiler,risk,eğlence ,spekülasyon evinden Satürn geçerken mutluluğu azaltabilir. İlişkilerde karmaşa yaşanabilir.Yeni bir aşk olabilir veya süren ilişki bitebilir. Çocuklarınızın eğitim veya çalışma hayatlarında değişimler olabilir. Eğitimi devam edenlerin, okullarında başarı veya başarısızlık, çalışanların iş değişikliği  veya işten ayrılma v.s durumları olabilir .Şans oyunlarında dikkatli olmalısınız.

 

  Başak yükselen ; Ev, aile, yuva, atalar, kökler evinden geçerken Satürn  çok değişik etkiler veriyor.Ev alabilir veya satabilirsiniz, taşınabilirsiniz.  Evinizde tadilat yaptırabilirsiniz. Ebeveynlerin doğup büyüdükleri yaşadıkları yerleri merak edebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Kendi ailenizde ve evinizde problem yaşayabilirsiniz. Ebeveynlerin hastalıkları veya onlarla ilişkilerinizde sorun yaşayabilirsiniz. Kariyer değişikliği olabilir.

 

  Terazi yükselen ; Kardeşler, çevre, komşular, yakın akrabalar,iletişim, kendini ifade etme ve kısa yolculuklarla ilgili sorunlar olabilir ve sorumluluk almanız gerekebilir  . Karamsarlık ve endişe söz konusudur. Yanlış anlaşılmalar yaşayabilirsiniz ve bir anda hiç ilginiz olmayan olay ve konularla ilgili  tartışmaların içinde kendinizi bulabilirsiniz. Kardeşler ve akrabaların hastalıkları veya yaşamlarıyla ilgili sorunları olabilir.(mutlaka olacak değil, onların haritalarında ki yerleşim ve transitlerde etkili olur)

Önünüze kendini ifade ve  eğitimle ilgili olanaklar çıkabilir, veya bu konularda zorlanabilirsiniz, çaba sarfederek  başarılı olabilirsiniz.

 

   Akrep yükselen ; Maddi konularda ve kazanımlarda sorunlar yaşayabilirsiniz. Satürn maddidir, tutumludur,cimridir ancak mücadele etmeden, çok çalışmadan kazanıma karşıdır. Para evinde sizi zorlayabilir, parasal sıkıntılar olabilir. Para gelir ama çok çalışmanız gerekir . Hiç akılda olmayan parasal kayıplar veya harcamalar olabilir. Para trafiği karışabilir. Tutumlu olmak, sağlam durmakta fayda var. (Haritanızda ki gezegen yerleşimleri ve açılarına göre )

 

   Yay  yükselen : Yaşamınızda eskiye ait şeyleri bitirip,yeni başlangıçlar yapacağınız, zaman zaman kendinizi huzursuz ve yetersiz hissedeceğiniz bir süreçtir.Yeni kararlar alma, yeteneklerinizi geliştirme,bireysel gelişiminizle ilgili çalışmalar yapacağınız dönem. Burası kişilik ve fiziksel görünüm eviniz. Fiziğinizden sıkılabilir yeni bir görünüm isteyebilir, örneğin; diyet, sağlıklı beslenme ve spora başlayıp, şişmansanız zayıflayabilirsiniz.

    Kendinize odaklanıp ne yapmanız gerektiğini sorgulayabilirsiniz. Yeteneklerinizi ,isteklerinizi, çalışmalarınızı gözden geçirip doğru kararlar verirseniz her ne kadar zorlansanız da (hatta depresif hissetseniz bile)  neticesi iyi olacaktır.Kendinizi geliştirmek için yeni adımlar atabilirsiniz, eğer harekete geçmekte zorlanıyorsanız bilin ki bu süreç sizi çok mutlu etmeyecek, kendinizi sıkıntılı, bedbin,yorgun hissedeceksiniz. Panik yapmadan Satürn’e direnmeden harekete geçin.

 

   Oğlak yükselen ; Satürn zorlu bir alanda hareket ediyor.Ruhsal sıkıntılar,tatminsizlik yaşamanız ve kontrol edemediğiniz şartlarla uğraşmanız gerekebilir. Bu dönemde sizi zorlayan ve tatminsizlik veren konulardan arınmak için çabalarsanız korku ve endişelerinizden kurtulmanız ve daha huzurlu hissetmeniz mümkün olur. Bu dönemde yaşamınızda bitmesi gereken yüklerden kurtulun ve rahatlayın. Gizli düşmanlardan zarar görebilirsiniz, arkanızdan iş çevirebilir, hakkınızda konuşabilirler, özellikle bu tip insanlarla bağlantıları gözden geçirmenizde fayda var.

 

    Kova yükselen ; Satürn, arzular, istekler, arkadaşlar,sosyal çevre, organizasyonlar, gruplar, meslekten gelen kazançlar evinden geçiyor. Bu konularda mücadele etmeniz gerekebilir. İşten kazanımlarda azalmalar,engeller olabilir. Eski arkadaşlardan kopabilirsiniz, sosyal yaşamınız kısıtlanabilir. Derneklerde, sosyal yardım kurumlarında çalışabilirsiniz.

 

   Balık yükselen ; Meslek, kariyer, toplum önünde itibar, ödül evinden Satürn’ün geçişi bu konuların yaşamınızda en önemli  hedefiniz olmasını sağlar. Kariyerde alan değişikliği olabilir, emekli olabilirsiniz.İşten çıkartılabilirsiniz. Geçmişte sağlam temele dayanan çalışmalar yapılarak bu zamana gelmiş iseniz Satürn size ödülünüzü mutlaka verecektir. İşe odaklı yaşayıp, sabırla mücadele etmeniz gerekebilir. Eğer bu eve girerken ödül gelmezse , bu evden çıktıktan sonra çalışmalarınızı ödüllendirebilir.

                            

                           

       Arzu ve isteklerinizin kısıtlanmadan gerçekleşmesi dileğiyle…

 

        Sevgi Şentekin

        18 Aralık 2014

bottom of page