top of page

DICK 
CHENEY

20090119-1_v012808db-0294jpg-573v.jpg

İkinci  adam  Dick  Cheney

                              

    Amerika Birleşik Devletleri’nin 46.cı başkan yardımcısı Dick Cheney 20 Ocak 2001 tarihinden beri bu görevde.

 

     Biyografisine kısaca bakarsak; Yale Üniversitesi’nde Siyasi Bilimler eğitimi aldı. 1971 yılında Beyaz Saray’da asistanlık görevine başlayan Dick Cheney 1975 yılında Gerald Ford’un başkanlığı sırasında ABD tarihinde Başkan’ın en genç yazı İşleri Müdürü oldu.

 

     1978 yılında Wyoming eyaletinden Kongre’ye seçildi,1989’a kadar 5 kez seçimleri kazanarak bu göreve devam etti.  Mart 1989 – Ocak 1993 tarihleri arasında George H.W.Bush (Baba Bush) hükümetinde Savunma bakanlığı yaptı. Panama müdahalesini ve I.ci Körfez Savaşını yönetti. 1995-2000 yılları arasında özel sektörde çalıştı.(Halliburton firmasının genel müdürlüğünü yaptı). 2000 yılı seçimlerinde başkanlığı kazanan oğul George W.Bush, Dick Cheney’ı tekrar Savunma bakanı yaptı ve halen bu görevi sürdürüyor.

    

    Dünyanın ABD’nin gölge başkanı olarak kabul ettiği Dick Cheney’in astrolojik haritasındaki yerleşimleri gözden geçirelim.

 

     Dick Cheney 30 Ocak 1941 yılında ABD’nin Nebraska eyaletinin Lincoln kentinde 19:30 da doğmuş.

CHENEY.jpg

    Haritada Başak burcu yükseliyor,ve 2.ci evi de (para,mal mülk evi) Başak burcu yönetiyor.

 

    Kişinin hayattaki öncelikli amacı, maddi açıdan güvende olmak ve başkaları ve insanlık için yararlı bir şeyler yapmak ve yardımcı olmaktır. Yönetici Merkür 6.cı evde (Başak’ın doğal evi) ve modern astrolojide güçlü olduğu Kova burcunda kendi üçlüsünde yerleşmiş.10.cu ev (kariyer, meslek,onur,toplum önünde itibar evi) intercept burcu İkizler’inde yöneticisi. Oldukça güçlü yerleşimde.

 

    Merkür Kova’da bilimsel ve keskin zekayı gösterir. Çok verimli bir akla sahiptir. Evrensel iletişim kurabilir. Çeşitli noktaları bir araya getirip yeni şeyler ortaya koyar. Sabit burçta olması, sağduyulu, kararlı , sorumlulukları yerine getiren kişiliği gösterir. Sezgiler ve  mantık  oldukça gelişmiştir. Hizmet evinde Merkür üstlerine oldukça fazla yardımcıdır ve çok başarılı mükemmel bir danışman olur. İleri görüşlüdür. Kesinlikle kendi aklını beğenir.

    

    Yükselen burçta  Başak burcu olması da; çok çalışkan,analiz yönü güçlü,hiçbir detayı kaçırmadan çalışan ve kusursuz işler üreten,başkalarına yardım eden (bundan gocunmayan),çekingen ve isteyerek ikinci planda kalmayı yeğleyen birey göstergesidir. Merkür haritanın en güçlü gezegeni.

 

    Dick Cheney’in Güneş’i 6.cı evde zararlı olduğu Kova burcunda peregrin durumda yerleşmiş. Güneş dünya astrolojisinde Devlet Başkanı, Başbakanı, krallar, yüksek mevkideki kişileri temsil ediyor. Yani burada ABD Başkanını gösteriyor. Merkür Güneş’le yanma durumundan kurtulmuş ama halen Güneş ışığı altında. Güneş’in güçsüz konumu ve Merkür’ün güçlü yerleşimi nedeniyle bu konum Dick Cheney’i çok etkilemiyor, etki altında kalmıyor hatta Başkanlar üzerinde oldukça etkili durumda görünüyor.Başkanlarla yakınlığı ve ilişkilerini gayet güzel gösteriyor.

 

    6.cı ev çalışma alanıdır, başkalarına hizmet etmek,başkalarına yardımcı olmak, sorumluluklar,  görevler, ordu, askerlik, hizmet alanında çalışanlar,sağlık sektörü, kamu sektörü, güvenlik  sektörü v.s ile ilgilidir.

Dick Cheney’in Başkan yardımcılığı ve Savunma bakanı olmasını bu yerleşim gayet güzel açıklıyor ama bu konuya 9.cu ve 11.ci evin katkısıda var.

 

    6.cı ev’i yöneten Kova burcunun klasik ve modern astroloji yöneticileri Satürn ve Uranüs 9.cu evde Boğa burcunda (yabancı ülkeler,din,felsefe,profesyonel danışmanlar,uzun yollar, Dış işleri Bakanı,üniversiteler,v.s evi)  Jüpiter ile beraber yerleşmiş. Bu gezegenlerin Boğa burcundaki yerleşimleri Dick Cheney’in para,mal ve iş konusundaki kazanım  arzularını gösteriyor. 9.cu evde olmaları dış ülkelerden kazanım isteğini belirtiyor. (kişisel ve ülkesi için)

 

    Satürn 9.cu evde Boğa burcunda peregrin yerleşimde. (3.cü ve 5.ci evide yönetiyor.)

    Jüpiter’de 7,8,11 ve 4.cü ev (Yay intercept burç) yöneticisi olarak 9.cu evde Boğa’da peregrin durumda.  

    Uranüs’te 9.cu evde zararlı olduğu  Boğa burcunda ve 10.cu eve meslek evine yakın  yerleşmiş.

 

    Ancak 6.cı evdeki Güneş ile 9.cu evdeki Satürn ve Jüpiter arasında kare açı var.

   

     Boğa’daki Satürn amaçlarını gerçekleştirmede ısrarcı ve inatçı insanı ,9.cu evde olması yabancı ülkelerdeki kazanım isteklerini, Güneş’le kare açısı hüsranlar ve engellerle karşılaşmayı, zorluklarla mücadele etme durumunu gösteriyor.

 

    Boğa’daki Jüpiter, Dünya’nın elle dokunulur, pratik ve maddi şeylerini genişletmek ve büyütmek isteyen insandır. 9.cu evde olması,  yabancı ülkelerden kazancı, dinle ilgili saplantıları verir. Güneş’le kare açısı da kibir, gurur, küstahlık, abartı ve kilo alma potansiyelini gösterir.

 

    6.cı evdeki Merkür ile 9.cu evdeki Uranüs arasında kare açı var.

    Boğa’daki Uranüs,uygulanması zor hedeflere yönelir, maddi kazanımlar için her yolu deneyebilir, 9.cu evde  dinsel fanatizm taraftarlğı gösterir, aykırı fikirler savunabilir. Merkür’le kare açısı da,hızlı düşünür ancak aniden fikir değiştirip bir düşünceden diğerine atlayan dağınık beyinli bireyi gösterir. Kolay çareler üretir ama kısa ömürlü olur.

   Merkür ve Uranüs sinir sistemini yönettiğinden kişi gerilimli yapıdadır.

 

    6.cı evin temsil ettiği konularda askerlik ve ordunun da olduğunu belirtmiştim.

     Dick Cheney’in Vietnam savaşı sırasında (1965-1973) askerlik çağında olmasına rağmen askerliğini defalarca erteleterek savaşa katılmamasını Güneş’inin zararlı yerleşimi ve 9.cu evdeki Satürn’le yaptığı kare açısı açıklıyor.

 

     Esasında bu konuda  yalnızda değil, Başkan Bush’la ortak yönleri var.

Çünkü George W.Bush’unda Wietnam savaşına katılmamak için dönemin önemli yetkililerinden olan baba Bush’un nüfuzunu kullandığı iddia ediliyor. Başkan Bush askerliğini, ailenin yerleştiği Teksas eyaletindeki Ulusal Hava Muhafız Kuvvetlerinde uçak pilotu olarak yapmış.

 

    Dick Cheney’in haritasında Mars, Akrep’in yönettiği 4.cü evde ( baba, aile, ev, vatan toprakları, madenler v.s evi) intercept olan Yay burcunda peregrin  durumda yerleşmiş.

Güçsüz durumda. 9.cu evinde (Koç) yöneticisi (yabancı ülkeler,din, dış işleri v.s evi)  Mars Yay burcunda, inançlar doğrultusunda hareket eden fanatik savaşçıyı gösterir.

Yay burcu da 9.cu evin doğal yöneticisi olduğu için Mars burada dinsel  fanatizm de veriyor..

    Dick Cheney’in demeçlerinde bu çok açık görülüyor.

 

 “Afganistan ve Irak’ı işgal etmeseydik İslam birliği (Müslümanları terörist olarak adlandırıyor),İspanya’dan Endonezya’ya ve Kuzey Afrika’dan Ortadoğu’ya uzanan bir İslam İmparatorluğu kurmak istiyordu.Bu İsrail’i haritadan silebilirdi. ABD’nin asıl ve tek düşmanı İslam’dır. Amerika iyi ve asil bir ülke,masumların haklarını savunuyor “diye konuşuyor.

 

    Koç’un yönettiği 9.cu evde Boğa burcunda yerleşmiş  Jüpiter ,Satürn ve Uranüs de işe karışınca  demokrasi ve özgürlük getireceğiz diye işgal edilen ve binlerce insanın ölümüne sebep olan, acılar yaşanan savaş ve işgaller ortaya çıkıyor.

 

    Mars 7.ci evde ki Ay’la kare açıda. Bu açı tutkularla duygular arasındaki savaşı, Dick Cheney’in bu konuda ki duyarsızlığını ve  ülke halklarından, özellikle kadınlardan (hatta eşinden bile) aldığı  tepkiyi gösteriyor.

    Burç lokasyonlarını (burçların yönettiği ülkeler) incelediğimde; Yay burcunun yönettiği ülkelerde Irak ve İran’ın olması çok ilgimi çekti.Hatta Koç burcu (9.cu ev), 9.cu evde 3 gezegenin bulunduğu Boğa burcu ve 4.cü evi yöneten Akrep burcunun yönettiği ülkelerde de İran var. 

 

    Dick Cheney’in özel sektörde çalıştığı dönemde genel müdürlüğünü yaptığı Halliburton petrol şirketine Irak’ta doğrudan iş yapma imkanı tanıdığı için eleştirilere hedef olurken, Halliburton şirketinin Irak’a sattığı benzinde ABD’ye 61 milyon dolar fazla fatura kestiği iddiası da ortaya atıldı. (Halliburton şirketi Bush’un seçim kampanyasına cömert bağışlarda bulunan şirket.)

 

    Şans noktası 11.ci evde Yengeç burcunda yerleşmiş. Bu  iyi şans veren, özellikle politika açısından çok yararlı yerleşimdir.

11.ci ev Parlamento, kongre, temsilciler meclisi, millet meclisi, başkan yardımcısı veya ikinci derecede yönetimde söz sahibi kişiler, danışmanlar, yabancı ülkelerle ortak anlaşmalar, sözleşmeler, ulusal servet, arkadaşlar,grup çalışmaları, organizasyonlar, arzular,istekler evidir.

Şans noktası yerleşimi Dick Cheney’in mutluluğu 11.ci ev konularında aradığını gösteriyor

 

    11.ci ev  yöneticisi Ay 7.ci evde Balık burcunda yerleşmiş. 7.ci ev; Dış işleri, diğer ülkelerle ilişkileri,milletler arası antlaşmaları, evlilik, ortaklık, açık düşmanları temsil ediyor. Yücelme yöneticisi Jüpiter’de 9.cu evde güçsüz olduğu Boğa burcunda Satürn’le birleşmiş ve Güneş’e kare açıda yerleşmiş. Jüpiter ile Ay yöneticilik bazında  7 ve 9.cu evden birbirini ağırlıyor.

 Dick Cheney’in  başkan yardımcılığı, danışmanlığı, kongre üyeliği , 6.cı, 9.cu ve 11.ci ev kanalıyla adeta perçinlenmiş.Ancak amaçları gerçekleştirmede zorluklar hep var. Eylemler, istekler doğrultusunda  neticeye ulaşamıyor.

    

     Kiron ve Pluto’da 11.ci evde. Pluto’nun 11.ci evde ve Aslan’daki yerleşimi ,liderlik ve hükmetme isteği had safhada olan, değişim ve yenilikleri destekleyen ancak Pluto’nun Jüpiter ile kare açısı da olayları kontrol edemeyen ve insanları kendi görüş ve inanışları için zorlayan bireyi gösteriyor.

 

    Evliliğine gelince: 11.ci evdeki şans noktasının dispozitörü Ay’ın 7.ci ev evlilik evinde yerleştiğini söylemiştik;

Gece haritasında eş göstergeleri AY ve Venüs’tür.Balık’ta ki Ay, nazik,yumuşak, koruyucu,fedakar insanı gösterir. Venüs’te 5.ci evde Oğlak’ta kendi üçlüsünde yerleşmiş.

Eş göstergeleri Ay ve Venüs’ün Uranüs’le olumlu açıları da eşinin yeniliklere açık, bağımsız, hoşgörülü, toleranslı bir insan olduğunu gösteriyor.

 

    Dick Cheney’in evlilik evinde değişken Balık burcu var ama yönetici Jüpiter’in Boğa’da , yücelme yöneticisi Venüs’ün de Oğlak’ta yerleşmesi ve yükselende de Başak burcunun olması Dick Cheney’in 1964 yılında evlendiği Lynne Vincent ile evliliğini mutlu bir şekilde sürdürmesini sağlamış.Nasıl bir eş istediğimizi gösteren Juno asteroidi ise 1.ci evde Başak’ta yerleşmiş. Dick Cheney, verimli,çalışkan ve sağlığı ile ilgilenen bir eşe ihtiyaç duyuyor ve eşi hayatının merkezi durumunda. 2 kızı var. Venüs 5.ci evde yerleşmiş, kızlarını gösteriyor,Dick Cheney bundan mutlu durumda.

  

     Ancak kızlarından birinin cinsel sapkınlığına Venüs’ün 11.ci evdeki Şans noktası ile karşıt ve 9.cu evdeki Uranüs ile üçgen açısı sebep olmuş olmalı, (herhalde kişisel haritasında da böyle bir potansiyel vardı), Dick Cheney bundan dolayı çok üzgün olmalı ama çocuklarına sevgisi ve ona Kova burcunun verdiği özgürlükçü, herşeyi olduğu gibi kabul etme düşünce tarzıyla bu konuyu kabullenmiş. Eşi de kızlarına destek veriyor. (Venüs eşini de temsil ediyor.)

 

    Her zaman söylediğimiz gibi tanınmış ve ön plana çıkmış kişilerin horoskop yerleşiminde mutlaka destekler görülüyor. Dick Cheney’de en önemli kraliyet yıldızlarından Regulus 3* orb’la yükselen derecesi ile birleşmiş. Güç,iktidar,başarı,onur vermiş.Ancak haritada Merkür,Ay ve Venüs dışındaki gezegenler güçlü olmadığı için ve sert açılar etkisiyle bu kadar iyi düşünen,zeki, başarılı, halka hizmet etmekten zevk alan bir kişi yanlış kararlar verip dünya insanlarının tepkisini alabiliyor.Horoskoplarda Gezegen yerleşimleri çok önemli.

 

    Önemli Arap noktalarından Pars Vitae (yaşam noktası) de 1*orb’la yükselenle kavuşumda.Dick Cheney’in durumundan oldukça memnun ve mutlu olduğunu belirtiyor.

 

    Güçlü kişiler tarafından onurlandırılma noktasının da 6.cı evde Güneş ile birleşimi insanı şaşırtıyor,astrolojinin ne kadar gerçek olduğunu ne kadar güzel gösteriyor.

  

    2.ci  evi Başak yönetiyor.Yönetici Merkür 6.cı evde.2.ci evin diğer kısmını Terazi burcu kaplıyor. Yönetici Venüs 5.ci evde,yücelme yöneticisi Satürn 9.cu evde yerleşmiş ve yönetim ve yücelme bazında mutual reception yapmışlar. Venüs 7.ci evde ki Ay’la olumlu açıda. Ay ve Jüpiter (11.ci evinde yöneticileri) 7 ve 9.cu evden  birbirini ağırlıyor.

    Görüldüğü gibi maddi kazanımlar zinciri (kişisel ve ülke için),1,5,6,7,8,9,11.ci ev konuları ile bağlantılı.

 

    Neptün 2.ci evde Başak’ta zararlı yerleşimde. Neptün benzinle ilişkilidir, burada  benzinden gelen  kazancı gösteriyor.

 

    Kuzey Ay düğümü de 2.ci evde Terazide yerleşmiş, maddilik veriyor.Hayat amaçlarını maddi kazanımlarla yapmak istediğini belirtiyor.

 

   Manevi yönümüzü gösteren Arap noktalarının en önemlilerinden,Pars Hyleg, Pars Futurorum ve İnançlar noktası 2.ci evde Terazi’de yerleşmiş.

   

    İnançlar noktası: Neptün ve Kuzey Ay Düğümü’nün ortasında her birisiyle 3*50’ orb’la birleşmiş. Kazanımlarda hırs,inançlardaki fanatikliği arttırmış.

 

      Enkarnasyonun sebebi noktası : Kişinin dünyaya geliş amacı maddi kazanımlar.

Bunu adaletle ,uyum sağlayarak barışçıl olarak ama atak bir şekilde yapma amacında. Yönetici Venüs’ün Oğlak’taki yerleşimi devlet hizmetini ve devlet adına kazanımları ve kazanım hırsını da belirtiyor. Venüs’ün Şans noktasına karşıt açısı ve Uranüs’le üçgen açısı nedeniyle istikrarsızlık veriyor. Yine Eş ve çocukları ile mutlu olduğunu görüyoruz.

 

     Ruh noktası: Pars Hyleg için söylediğim şeyler aynen  bu nokta içinde geçerli.

      Güneş’le olumlu açısı da iyi ruhlu kişiliği gösteriyor.

 

     Dick Cheney yeniay fazında doğmuş. (Güneş-Ay uzaklığı 42*) Bu kişilerin yaşamlarında bir görüşün liderliğini yapmak ve başlatmak büyük önem taşır ancak sonuç alma gibi bir hedefi yoktur.

 

     Mizaç olarak Melankolik (soğuk-kuru) mizaçta.

(Sıkı çalışan,endişeli,dikkatli,fikirlerini kolay değiştirmeyen)

 

       2008 yılı transit ve öngörü haritalarına kısaca bakalım.

 

     2008 yılı Güneş dönüş haritasında ASC’ye Akrep burcu dönmüş. Yönetici Mars 8.ci evde. Toplumdaki can kaybı, yabancı ülkelerle finans ilişkileri, ülke borçları,faiz oranları hep gündemde ve bu konuda tartışmalar ve gerginlikler.tepkiler var.

    3.cü evde gezegen birikimi var. Güneş,Merkür,Şans noktası, Kiron ve Neptün burada  duruyor. 3.cü ev konularında hareketliliği, basın,TV ,radyo, haberler,demeçlerle ilgili sıkıntılar,dedikodular,söylentileri belirtiyor.

    1.ci evde Ay var. Duygusal olarak zorluklar yaşadığını gösteriyor.

    10.cu evdeki Satürn ve Güney Ay Düğümü toplum önünde itibar kaybını, hükümetin zor durumda olduğunu, ülke itibarının zedelendiğini anlatıyor.

    2.ci evdeki Jüpiter ve Venüs maddi yönden memnun olduğunu gösteriyor.

 

    2008 Profeksiyon haritasında da 8.ci ev ASC’ye gelmiş. Yine 8.ci ev konuları gündemde. Kaydırılmış ASC’’ye göre Güney Ay Düğümü 1.ci evde, Ay 12.ci evde bulunuyor. Ruhsal ve duygusal olarak zor durumda olduğunu, 2.ci ev yöneticisi Venüs’ün 10.cu evde yerleşimi maddi ve kariyerle ilgili bir sorunu olmadığını, Asc yücelme yöneticisi Güneş’in ve 3.cü ev yöneticisi Merkür’ün 11.ci evdeki yerleşimleri de sorunsuz göreve devam ettiğini (Başkanın desteği devam ediyor), Mars’ın 9.cu evdeki yerleşimi yabancı ülkelerdeki askeri müdahalenin devam edeceğini gösteriyor.

 

      Transitlere bakarsak:

   

     Dick Cheney 30 Ocak 2001 de göreve geldiğindeki transitleri:Satürn ve Jüpiter’in 10.cu ev girişinde MC üzerindeki yerleşimleri, Şans noktası ve KAD’ın 11.ci ev üzerinden hareket ediyor olması, Mars’ın 4.cü eve girmek üzere olması, Güneş,Uranüs ve Merkür’ün 6.cı ev üzerindeki yerleşimleri insana bu kadarda olmaz dedirtiyor.

 

    20 Mart 2003 Irak’a müdahale transitlerinde: Satürn 10.cu ev üzerinde, Ay 3.cü evde (basın-yayın,iletişim ),Jüpiter 12.ci eve giriyor.Güneş ve Merkür 8.ci ev üzerinde (ölüm evi), en önemli transit,Neptün’ün natal Güneş’le birleşmiş olması,

Şans noktası ,Venüs,Uranüs’te Neptün’le beraber 6.cı ev üzerinde bulunuyor. Transit Mars’ta 5.ci ev (çocuklar evi) üzerinde hareket ediyor.

 

   2008 transitlerine gelince: Transit Satürn 18 Eylül 2005’te  12.ci eve girmiş. Sıkıntılı dönemler geçirmiş olmalı.

    25 Eylül 2007 ASC’ ye ulaşmış ve 29 Ekim 2009 ‘a kadar 1.ci evinde hareket edecek. Kendisiyle hesaplaşma dönemi başlamış, Satürn mü yoksa Dick Cheney mi kazanır bunu zaman gösterecek. 5 Ocak 2009 ‘da Jüpiter Kova burcuna girecek ve 1 yıllık bir süre herşeyin yolunda gideceğini düşünüyorum.

2008 boyunca transit Jüpiter’de 5.ci evi üzerinde hareket ediyor.Dick Cheney’in  torunu oldu.Bu yıl Jüpiter kızına ve Dick Cheney’e mutluluk getirdi.

 

Sevgi Şentekin

25  Temmuz 2008 İzmir

bottom of page