top of page

JÜPİTER OĞLAK'TA!

PLUTO OĞLAK'TA

     Jüpiter’den sonra Pluto’ da 27 ocak 2008 de  Oğlak burcuna giriyor, 21 Ocak 2024  tarihine  kadar burada hareket edecek. Başak’ta ki Satürn, Oğlak’ta ki Jüpiter,  Pluto ile beraber toprak elementinin  gücünü  çok fazla hissettirecekler.

     Satürn  22 Temmuz 2010, Jüpiter 6 Ocak 2009 tarihine kadar Pluto’ya   eşlik ediyor.

      

      Pluto, mitolojide yer altı ve ölüm tanrısı  Hades’tir. Modern astrolojide Akrep burcunu yönetir. (Akrep burcu cinsellik, ölüm, güçlülük , miras,tutku, liderlik özelliklerini temsil eder)  Pluto Mars’ın bir üst seviyesidir. Boğa burcunda zararlı yerleşimdedir.

      

      Pluto hareket ettiği burca ait özellikleri çok güçlü bir şekilde dünyaya yansıtmakta ama bunu sinsice ve yavaş yavaş ortaya çıkarmaktadır. Pluto yeniden doğuş, büyük değişim ve dönüşümler, cinsellik ve cinsel dürtüler, kendini arıtma, güç tutkusu, gizli örgütler, terör, mafya ve ölümle ilgili konuları yönetir. Ayrıca cinsel hastalıklar, korku, endişe, bombalar, diktatörler, finans, ekonomi, görünenin arkasındaki bilinmeyen güçler de  Pluto ile alakalıdır.

       

      Oğlak burcu da yönetmeyi seven,  sorumluluk sahibi, aşırı çalışkan, prensipli, gerçekçi, dürüst, tutumlu, başladığı işi sabırla bitiren, hedefe yavaş ve emin adımlarla ulaşan, duygularını belli etmeyen, finans ve ekonomiyi çok iyi bilen, para kazanma hırsı ve becerisi çok güçlü olan bir burçtur.

    

      Oğlak burcu ile Pluto’nun örtüştüğü konular oldukça fazla. Özellikle yönetme ve güç tutkusu bu kadar kuvvetli iki büyük gücün etkisiyle insanlık ve dünya, değişimin ve yeniden yapılanmanın zirve yapacağı bir 16 yıl geçirecek. Çeşitli konularda kısıtlamalar olacak,maddi değerler önem kazanacak.

   

      Esasında Oğlak burcu insanlık için olumlu eylemler üretmek  isteyen bir burçtur, amacı düzenlemektir ama bazen aşırıya kaçarak baskıcı ve sıkıcı olabiliyor.

   

      Pluto’nun Oğlak’ta hareket ettiği bu 16 yılda  büyük devletler, şirketler ve diktatör ruhlu liderler, maddi kazanımlar , güç ve statü kazanma , en büyük benim tutkusuyla  dünyadaki çivileri yerinden oynatıp, geçmiş zamanlar gibi insanlığın acı çekmesine sebep olacaklar. Bu dönemdeki yapılanmalarda günün birinde çürüyüp çökecek ama  insanın insanlığa yaptığı zararın  telafisi hiçbir zaman mümkün olamayacaktır.

    

     Pluto, çok ağır hareket ettiği için burç yerleşimleri nesilleri ve ülkeleri etkilemekte.

 

      Kişisel haritalarda öncelikle yaptığı açılar  (çok uzun sürer) ve bulunduğu ev önemlidir.   Pluto, bilinçaltındaki düşünceleri yüzeye çıkartır. Obsesyonla da alakalıdır. Bu 16 yıl içinde kendimizi daha içe dönük, endişeli, karamsar, tutucu, para konusunda tedbirli olmaya dikkat eden bireyler olarak hissedeceğiz.  Kişisel haritalarda Pluto’nun bulunduğu evden olumlu görünümü varsa kişiye büyük kazançlar ve ilerlemeler verebilir. Olumsuz görünümlerde zayıf olan konuları yıkıp yeniden yapılandırabilir.Ayrıca kötü açılarda sinirsel gerilimler ve hastalıklara sebep olabilir.

    

     Pluto, Satürn ötesi Modern çağ gezegenlerinin üçüncüsüdür.

   

     18 Şubat 1930 tarihinde Clyde Tombaugh tarafından keşfedildi. (9.cu gezegeni bulmak için uzun araştırmalar yapan Percival Lowel’in ölümünden sonra)

    

      Pluto, Güneş sisteminin en uzak, en ufak ve en ağır hareket eden gezegeni olmasına rağmen ( gezegenlik makamından indirildi ama) güç yönünden en kuvvetlisidir.Güneş’e ve Dünyaya en uzak gezegendir. Yörünge hızı en yavaş gezegendir ve yörünge hareketini de astronomlar tuhaf olarak nitelendiriyor.  Keşfedilmesinin bu kadar geç olması da bundan  dolayıdır.  (Çıplak gözle görülemeyen  gezegen olması )  Bu nedenle de burçlarda kalış süreleri çok farklı. Kendisi kadar büyüklükte Charon adında bir uydusu var. Yörüngesinde ki garipliğin bundan dolayı olabileceği  söyleniyor.  Uzun bir süre Neptün’ün uydusu sanılmış ama Charon’un varlığı bunun olamıyacağını düşündürmüş. 

 

     Güneş etrafında ki turunu 248 yılda tamamlıyor.

 Pluto’nun İsa’nın doğumundan itibaren (milattan itibaren) burçlarda kalışlarını inceledim.

    İsa’nın doğumunda Pluto Başak burcunda hareket ediyor. Bu bize astrolojide

hiçbir şeyin  tesadüf  olmadığını ne kadar güzel gösteriyor.

     Pluto İ.S Oğlak burcunda  9.cu defa hareket ediyor .

 1500  yılından sonraki  248 yıllık 2 döngüsünde  Pluto’nun  burçlarda kalış süreleri :

 Koç burcunda 30-30 yıl

Boğa      “       31-31 yıl

İkizler   “        30-30 yıl

Yengeç  “       24-25 yıl

Aslan      “      17-18 yıl

Başak     “      14-15 yıl

Terazi    “       12-11,3 yıl

Akrep    “       11,2-11,2 yıl

Yay       “        14 –14-12 yıl  (1500 yılından sonra 3.cü defa yay’da)

Oğlak     “      16 –16 -3.cü Oğlak burcu  16 yıl ,2024 e kadar olacak

Kova    “       20-20 -  3.cü Kova  da hareket 20 yıl ,

Balık    “       25-25 -  3.cü Balık 24 yıl olacak.

      

      Yönetttiği Akrep’te 12 yıl bile kalmayan gezegenin ,rahat edemediği Boğa’da 31 yıl kalması da oldukça ilginç. Zorlanıyor olsa gerek ama tarihsel döngüde  olumlu işler de oldukça fazla. örneğin 1863 yılında Amerika’da kölelik Pluto Boğa’da iken kaldırılmış..

      

      Pluto 18 şubat 1930 da keşfedildiğinde Yengeç burcunun 17* derecesindeymiş.   Akrep dekanında. Türkiye’nin Güneş burcu Akrep,yükselen burcu Yengeç ve üstelik Türkiye Cumhuriyeti  Pluto Yengeç’te iken kurulmuş.

     Ne dersiniz Pluto bize biraz torpilli davranıyor  olabilir mi?

Bu kadar hata yapan ,istikrarsızlığın yakasını bırakmadığı bir ülke Allah’a şükür ki  halâ  ayakta kalabiliyorsa  bence Pluto bizi koruyor. Yalnız  bir yandan da bu kadar  çok kaos yaşamamızın ve bir türlü gerektiği gibi güçlenemeyişimizin  sebebi de yine Pluto’nun karanlık yönü mü acaba?

          

      Pluto keşfinden sonra henüz 248 yıllık turunu tamamlamadı. Burçlarda ki etkilerini yeni deneyimlemekteyiz. Oğlak ,Pluto’nun keşfinden sonraki hareket edeceği 6.cı burç.

      

      Pluto keşfedildiğinde Zodyak’a o anda yerleştirilmedi. Kainatın oluşumundan itibaren her ne kadar kendini göstermese de o hep vardı. ( Veya ara dönemlerde  de bir şekilde varolmuş olabilir ). Daha önceki dönemlerde de vardı ve etkilerini sürdürdü. 1930 yılında Yengeç’te keşfedildi ama Yengeç burcuna 1914 yılında girmişti.

   

     Pluto Yengeç burcuna 27 Mayıs 1914 de girdi ve 14 Haziran 1939 tarihine kadar kaldı.

    Yengeç aile ,yurt,insan toplulukları,kökler ile  ilgili burçtur. Pluto’nun Yengeç’e girmesiyle insanlık çok büyük karmaşalar,savaşlar  yaşamış,   toplumlar çok büyük şiddete maruz kalmış ve toplu katliamlar olmuştur. Ekonomik yönden dünya tükenmiş ve insanlar  sefil olmuşlardır. Faşizm  Pluto’nun Yengeç ve Aslan’daki döneminde dünyayı kasıp kavurmuştur.

 

    Pluto, Yengeç burcuna girdikten hemen sonra 1914-1919 arasında I.ci dünya savaşı  yaşandı.

 

    1923, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması

 

    1929, New York borsasının çökmesiyle ABD'de 1920'lerin hızlı ekonomik gelişmesinin sona ermesi

 

     18 Şubat 1930 Pluto keşfedildi.

Pluto’nun keşfinden sonraki dönemde Türk kadınına çok önemli haklar verilmiştir.

(3 Nisan 1930' da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır.

5 Aralık 1934'de kadın erkek eşitliği bir kanunla kabul edildi)

23 aralık 1930 da ki  Kubilay olayı da  bu dönemdedir.

 Teknolojik  ve  Tıpla ilgili  önemli buluşlar oldu.

 Naylon üretildi. Teleks kullanıldı.  Radar icat edildi, Helikopter yapıldı.

1936 siyah-beyaz TV yayını yapıldı

1922 Şeker hastasına Ensülin tedavisi yapıldı.

1928 de Penisilin bulundu.

 

    14 haziran 1939--19 ağustos 1957 arası Pluto Aslan burcunda

Pluto Aslan burcuna girince  Kendini gösterme ,hakim olma,söz geçirme ihtirasının çok güçlü olarak belirmesi ve.ülkeler arası soğuk ve sıcak savaşların arttığı dönemdir. Süper güçlerin yükselişi ve bombalama olayları. Diktatörler işbaşında.                                                                                                                                                                                                     1939-1945, İkinci dünya Savaşı                                                                                                                                                                     1945, 1 Mayıs, Hitler'in kendini öldürmesi,                                                                                                                                                    1945, Hiroşima'ya ve Nagazaki'ye atom bombalarının atılması                                                                                                                    1946, Türkiye'de çok partili hayata geçiş                                                                                                                                              1949, NATO'nun kurulması                                                                                                                                                                     1949, ilk Rus atom bombası denemesi

 

   19 Ağustos 1957 –31 Temmuz 1972  arası Pluto Başak burcunda

Tıpta yenilikler ve sağlık konularına önem verilme zamanı.

Bazı ülkelerin geleceği güvence altına almak için barışçıl görüşmeler yapmaları

1958 Lazer kuramı ortaya kondu. Mikro Chip icat edildi.Uzaya ilk uydu fırlatıldı

1964 IBM ilk kelime işlemciyi üretti.

1967 Christian Bernard ilk kalp naklini yaptı

1969 ilk Ay’a gidiş

 

     31 Temmuz 1972 – 6 Kasım 1983 Pluto  Terazi burcunda

 Aşk hayatında özgürleşme ,eşcinselliğin  ortaya çıkması

Hak, hukuk ,adalet konularında gelişmeler. İnsan haklarının gündeme gelmesi.

Estetik ve güzellik ve sanatsal faaliyetlerin artışı.Bilgisayarlarla ilgili çok önemli gelişmeler var. İlk yapay kalp nakli yapıldı.

 

     6 Kasım 1983 – 18 Ocak 1995 arası Pluto Akrep burcunda

Cinsellik önem kazanıyor,seks anlayışı farklılaşıyor. Aids hastalığının ortaya çıktığı dönem.

1985 İlk mobil telefon kullanıldı.

1986 Çernobil Nükleer kazası

1989 Berlin duvarının yıkılışı

1990 Sovyetlerin dağılması

1990 Almanya’nın birleşmesi

 

   18 Ocak 1995 – 27 Ocak 2008 arası Pluto Yay burcunda

 Özgür olma çabaları fazlalaştı. Eğitimde büyük değişimler var. Özel üniversitelerin sayısı arttı.

Dinsel konular, dinsel kökenli hareketler ve terör ağırlık kazandı.

Ekonomik sıkıntılar hep gündemde.

Genetik şifre çözüldü.

 

    Burada  Pluto’nun burçlarda ki etkileri ile ilgili bazı  tarihleri belirttim,bütün olayların anlatımı onlarca sayfayı bulabilir.

 Bindiği dalı kesen insanoğlu ve sabreden derviş misali bu tahribatlara dayanan  cefakar Dünyamız.filmin sonu yaklaşıyor sanki.

 Savaşsız ve güzelliklerle dolu bir yaşam dileğiyle.

 

Sevgi Şentekin

 6 Ocak 2008 İzmir

      Oğlak burcunun yöneticisi Satürn de 2 eylül 2007 de Başak burcuna girdi.

Oğlak ve Başak  toprak grubu  burçlardır.Toprak elementi  maddi güvenlik ve kazanım ihtiyacındadır.

   

Satürn ve Başak burcunun doğalarının (soğuk-kuru) aynı olması , Satürn’ün yönettiği  (sorumluluk alma, gerçeklerle yüzleşme, çok çalışma ve disipline olma v.s)   konularında enerjilerini  rahatlıkla  ortaya koyabileceğini gösteriyor.

  

   28 Ocak 2008  de  Pluto  Oğlak burcuna giriyor ve toprak özellikleri çok daha  fazla vurgulanıyor. Pluto’da Jüpiter’e enerjisiyle destek oluyor.

 

   2008 yılı ayaklarımızı yere sağlam basacağımız, sahip olduklarımızın değerinin farkında olacağımız, maddeye dayalı yaşayıp , hissedeceğimiz  bir yıl olacak

İdeallerimize ve hedeflerimize ulaşmak için sabırla ve titizlikle çalışmamız gerekecek. Azimli ve hırslı olacağız.

 

    Jüpiter Oğlak burcunda düşük yerleşimde ve doğa olarak ta  (sıcak ve nemli),Oğlak’la (soğuk-kuru) uygun değil ancak  temsil ettikleri değerler açısından yine de uyumlu olabilecekler. Çünkü her ikisi de eylem tarzları farklı olmasına rağmen topluma yönelik çalışmakta. (Oğlak,aşırı ciddiyet,disiplinle ve karamsarlıkla yaparken , Jüpiter ise mutluluk ve iyimserlikle başarmaktadır.)

   

    Şans, zenginlik, bolluk, bereket gezegeni Jüpiter maddi ve manevi kazanımlar veren en büyük zenginlik ve iyilik gezegeni.

 Oğlak’ta topluma hizmet etmek,yönetmek ihtiyacında ve maddi kazanımların nasıl kazanılacağının plan ve programını toprak burçları içinde en iyi yapabilen  burçtur.

Bu iki büyük gücün etkisiyle 2008 de kazanımlarımız artabilir ve Oğlak etkisiyle

kazanımlarımızı değerlendirmede başarılı olabiliriz. 

    

    Ancak Jüpiter ‘in Oğlak’a girdiği 19 Aralık’ta   Satürn Başak burcunda  geri harekete başlıyor. 3 Mayıs’a kadar geri harekette kalacak. 2008 yılında Jüpiter ve Satürn’ün iki defa Üçgen açısı var, Satürn bu olumlu açıya  rağmen geri hareket döneminde Jüpiter’in  coşkusunu biraz azaltıyor.

Üstelik Satürn 3 Mayıs 2008 de geri hareketini bitirdikten sonra 9 Mayıs’ta Jüpiter geri hareketine başlıyor ve 8 Eylül 2008’ e kadar geri hareket ediyor.

Ayrıca 19 aralık günü,  Jüpiter’in Yengeç’te geri giden Mars’la da karşıt açısı var. Bunun etkisiyle hoşgörüsüz ve bencil davranabiliriz. Mars 28 Ocak’a kadar geri harekette olacak.

 

    Jüpiter’in  Oğlak’a girdiği 19 Aralık’ta gökyüzü enerjileri çok olumlu, diğer gezegenler arasında güzel açılar var ama  Jüpiter’in Mars’la karşıt açısı , Satürn’ün geri harekete başlaması ve Jüpiter’in 2008 deki geri hareketi  nedeniyle Jüpiter’in etkilediği  konularda tam neticeye ulaşmakta zorlukların olacağını, maddi ve manevi kazanımlarımızın zayıflayacağını,  aşırı cimri veya savurgan davranabileceğimizi düşündürüyor.

   

    2008 yılında Jüpiter’in Uranüs’le de uzun süre altmışlık açısı var.Bu  açı etkisiyle de önümüze umulmadık  fırsatlar da çıkabilir.

 

Jüpiter hareket ettiği burçları bir yıl boyunca taçlandırıyor.

2008 yılında ufak tefek engeller olsa da bu güzelliklerini sürdürecek .

 

2008 Gökyüzü yerleşimi  en çok Toprak grubu burçları ,ikinci derecede  su grubu burçları etkileyecek

 

Oğlaktaki Jüpiter’in burçlardaki etkilerini hangi hayat alanlarında hissettireceğine  kısaca değinelim.

Yükseleni Koç olanlar: Meslek ,kariyer, anne ile ilgili konularda,

Yükseleni Boğa olanlar: Yüksek öğrenim,uzun yolculuklar, yurt dışıyla ilgili  konularda,

Yükseleni İkizler olanlar:Ortak kazanımlar, Miras,borçlar,vergiler konusunda,

Yükseleni Yengeç olanlar:Evlilikte,ortaklıklarda,

Yükseleni Aslan olanlar:Günlük  rutin işlerde, çalışma ortamında, sağlıkla ilgili konularda,

Yükseleni Başak olanlar: Çocuklar,aşk,zevklerle ilgili  alanlarda

Yükseleni Terazi olanlar: Ev, Aile ,mal,mülk konularında,

Yükseleni Akrep olanlar: Çevre, kardeşler, iletişimle ilgili olarak,

Yükseleni Yay olanlar:Maddi kazanımlarla  ilgili alanlarda

Yükseleni  Oğlak olanlar: Bireysel gelişim, büyük şanslar, yeni başlangıçlarla ilgili konularda,

Yükseleni Kova olanlar:Kontrol dışı faktörler,düşmanlar, sağlıkla ilgili olarak,

Yükseleni Balık olanlar:Arkadaşlar, sosyal yaşam, grup çalışmalarında hissedeceklerdir.

 

     Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Jüpiter’in Oğlak’ta olduğu dönemler ve bu dönemlerde Oğlak ve Jüpiter’in temsil ettiği konularla bağlantılı   olan önemli olaylar

 

                                                      19 Aralık 1924 -- 7 Ocak 1926 arası:

**30 kasım1925 Tekke ve zaviyeler ile türbelerin(Jüpiter)  kapatılmasına (Oğlak) dair kanun (Jüpiter) yürürlüğe girdi.

**26 Aralık 1925 Türkiye’de uluslararası(Jüpiter)  takvim(Oğlak) ve saatin (Oğlak) kullanılması TBMM ‘de iki ayrı yasa (Jüpiter) ile kabul edildi.

 
                                                    3 Aralık 1936---21 Aralık 1937 arası:
**5 Şubat 1937  Anayasanın (Jüpiter) ikinci maddesinde laiklik (Oğlak)ilkesine yer verilerek Türkiye Cumhuriyetinin  Laik bir devlet (Oğlak)olduğu belirtildi.

 

                                                      16 Kasım 1948---1 Aralık 1949 arası:

**9 Ağustos 1949 Türkiye (Oğlak) Avrupa konseyi  (Jüpiter) üyesi oldu.

 

                                                      2 Mart 1960 –16 Mart 1961 arası :

**27 Mayıs 1960 Askeri (Oğlak)darbesi  (Satürn’de Oğlak’ta)

**16 Ağustos 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu.(Oğlak) Zürih ve Londra antlaşmaları’na(Jüpiter) dayanılarak Türk alayı(Oğlak) Kıbrıs’a yerleşti.

**14 Ekim 1960 Yassıada duruşmaları (Jüpiter) başladı.

**23 Ekim 1960 Genel nüfus sayımı yapıldı.

**14 Aralık 1960  Türkiye(Oğlak) 18 batılı ülke ile (Jüpiter) İktisadi (Oğlak)İşbirliği ve Kalkınma Antlaşması ‘nı (Jüpiter) imzaladı.

 

                                                        7 Şubat 1972 –24 Şubat 1973 arası:

**1 Ocak 1973 İngiltere,İrlanda ve Danimarka AET üyesi oldu.

 

                                                        20 Ocak 1984 –7 Şubat 1985 arası:

**6 Ocak 1984 Türk parasını  koruma kanununda(Jüpiter) yapılan bir değişiklikle döviz taşımak suç olmaktan çıktı.

**8 Mayıs 1984 Türkiye(Oğlak) Avrupa Konseyi’ne (Jüpiter) kabul edildi.

**1 Ocak 1985 Katma Değer Vergisi(Oğlak) yürürlüğe girdi. (Jüpiter)

4 Ocak 1996 –22 Ocak 1997 arası:

**3 Haziran 1996  Habitat Kent Zirvesi İstanbul’da başladı.

 

 

 2008 yılının ne istediğinizi,ne yaptığınızı ,neyi nasıl kullanmanız gerektiğini çok iyi değerlendireceğiniz bir yıl olması dileğiyle.

 

Sevgi  Şentekin

 

21 Kasım 2007  İzmir

bottom of page