top of page

GAZANFER 
ÖZCAN

5e4a614e55427e1c4495e35e.webp


             Türk tiyatrosunun önemli yapı taşlarından biri olan büyük usta Gazanfer Özcan,  17 şubat 2009 tarihinde yaşama veda etti. Ülkemizde,  bazı sanatçılar her kesim ve her yaştaki insanlar tarafından çok sevilir. Böyle bir şansları vardır.  Kemal Sunal, Barış Manço, Adile Naşit ilk anda aklıma gelenler. Gazanfer Özcan da 54 yıllık sanat ve 47 yıllık evlilik  yaşamında  en ufak bir yanlışlığı olmayan, beyefendi, nazik, iyi  aile babası olarak halkın sevgisini kazanmış böyle bir usta sanatçıdır.

 

             Televizyonun olmadığı ve tek kanal olduğu dönemlerde İzmir’de en çok tiyatro özlemi çekilirdi ve her yıl Haziran-Temmuz aylarında turneye gelen tiyatro toplulukları ile bu özlemimizi giderirdik. Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosu bu nedenle de İzmirli’ler için çok önemlidir.

    

             Gazanfer Özcan,  27 Ocak 1931 tarihinde İstanbul’da doğdu.(Doğum saatini 19:20 olarak tespit ettim). Eğitimini İstanbul’da yaptı, Vefa Lisesi’nde okuduğu yıllarda Şehir Tiyatrosu Çocuk bölümüne katıldı ve 1955 yılında Komedi Tiyatrosu’nda” Mahallenin Romanı” tiyatro oyunu yaşamında dönüm noktası oldu. 1950 ve 1960’lı yıllarda birçok sinema filminde oynadı.

  

            1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve Gönül Ülkü- Gazanfer Özcan Tiyatrosunu kurdu. 1986 yılında Kuruntu Ailesi dizisindeki Hüsnü Kuruntu rolüyle tanındı. Dublaj tarihinin yaşayan nadir isimlerinden biriydi. Karakteristik sesiyle sayısız filmde dublaj sanatçısı olarak görev aldı. Hattâ rahmetli Suphi Kaner, O’nun sesiyle ünlenmişti. Usta sanatçı,  2000 yılında Komiser Şekspir filmini çevirdi.

    

            En son 2004 yılında başlayan “Avrupa Yakası “ dizisinde Sütçüoğlu ailesinin babası Tahsin Bey rolü ile Türk Halkı’nın gönlündeki yerini perçinledi.    1998 yılında Devlet sanatçısı ödülü aldı, 1999 da Devlet sanatçılığı kaldırıldı.

  

           Gazanfer Özcan, son yıllarda hastalıklar ve vergi borçları ile çok sorunlar yaşamış. Ama kişilik olarak ortalığı ayağa kaldırmaya müsait olmadığı için bizler yaşadığı sıkıntıları maalesef öldükten sonra öğrendik.

 

           27 Şubat 2009 saat 19:22 de damar tıkanıklığı ve kronik akciğer hastalığı nedeniyle vefat etti.

  

Gazanfer Özcan’ın astrolojik haritasındaki göstergeleri inceleyip  yaşadığı olumlu ve olumsuz durumları değerlendirelim.

GAZANFER.jpg

       Haritada Başak burcu yükseliyor. Başak’ın hayattaki en önemli amacı, maddi açıdan güvende olmak, kimseye gerek duymadan ayakları üzerinde durabilmektir. Zodyak’ın karıncaları Başak’lar aşırı çalışkan, ayrıntılara çok fazla takılan, çekingen, utangaç, analitik, planlı, tertipli, dakik, güvenilir ve çevresindeki insanlara yardım etmek isteyen, hassas insanlardır.    (Aynen Hüsnü kuruntu gibi)

  

      Neptün yükselende yerleşmiş, kişiye sanata meyil, güçlü hayalgücü ve çevresine karşı duyarlılık veriyor.

   

      ASC yöneticisi Merkür 5.ci evde Oğlak burcunda peregrin yerleşimde ama dispozitörü Satürn ile beraber yerleşmiş. (Satürn tarafından destekleniyor)

Kişi öncelikli amacını yaratıcılığını sergileyerek gerçekleştirecektir, 5.ci ev tüm eğlence sektörü, tiyatro, sahne sanatları, hobiler, çocuklar v.s ile ilgilidir.

 

     Oğlaktaki Merkür ciddi, ağır ve sabırlıdır ve enerjisini tamamen düşünceye verir. 5.ci evde olması, yaratıcı ve çok iyi konuşma yeteneği, artistik kabiliyet veriyor. Satürn’le kavuşumu da kişiyi, insanlarla iyi ilişkiler kuran, güvenilir, saygıdeğer biri yapıyor.

    

     5.ci evdeki Satürn ve Merkür 8.ci evde Koç’taki Uranüs’le kare,11.ci evdeki Jüpiter’le karşıt açıda, Koç’taki çılgın ve taşkın Uranüs’ün, 5.ci evdeki Oğlak’taki Satürn ve Merkür’e kare açısı,  Satürn’ün aşırı ciddiyetini yumuşatıp, espri ve komediyi ortaya çıkarıyor, konuşma sihirbazı Merkür’de işin içinde olunca ve Jüpiter’den gelen karşıt açı ile bu yetenek genişleyip, büyüyor ve sahnede ciddi tarzda komedi oynayan (sulandırılmadan) olağanüstü  başarılı bir dil cambazı ortaya çıkıyor.

     Dile kolay bu kadar ciddi bir insanın 54 yıl komedi tiyatrosu yapıp bu kadar başarılı olması.

  

     Merkür para evinin ve 10.cu (meslek) evindeki intercept burç İkizler’in de yöneticisi. Kazançlar tiyatrodan geliyor. (kazanımlarla Venüs’te bağlantılı)

 

     Güneş 6.cı evde zararlı olduğu Kova burcunda yerleşmiş, 6.cı evdeki Güneş, yaşam enerjisinin iş konusunda kullanılmasını, çalışkanlığı, seçilen iş kolunda meşhur olmayı, Kova’daki Güneş ise, orijinalite, akıl ve yaratıcılık özellikleri ile programlanmış beyni gösterir.  Kopya ve taklit etmez, yeni şeyler yaratır,  özgürlüklerine düşkündür ama grup aktivitelerine, arkadaşlık ve dostluklara çok önem verir, işbirliği yapmaktan hoşlanır. İnsancıl ve hümanisttir.

     Kova’da egoları zayıflamış Güneş ile 12.ci evde Aslan’da  peregrin, geri hareketli, kendini gösterme dürtüsü azalmış Mars’ın karşıt açısı kişinin  irade ve inatçılıkla çok çalışarak başarılı olmasını ve tanınmasını sağlamış.

 

    Güneş’in üçlü yöneticilerine bakarsak: Merkür, Satürn ve Jüpiter. Başarılar fena değil. 50 yaştan sonra daha iyi ama Jüpiter’in retro olması ve Uranüs’e sert açısı biraz sıkıntılar yaşatmış.

 

    AY yüceldiği Boğa burcunda 9.cu evde yerleşmiş. Üçlü yönetici ve kendi dekanında duruyor.   Bu haritada yerleşim olarak en güçlü gezegen Ay. Zarar görmemiş durumda. Boğa’daki Ay, sabit duygular ve dayanma gücü verir, biraz maddecidir. 9.cu evde olması da kişiyi din ve ahlaki değerlere saygılı yapar.

 

    9.cu ev uzun yolları, medyayı, televizyonları v.s temsil ediyor. Şans noktası ve Kiron’da burada. Ay’ın 11.ci evdeki Yengeç’te yerleşmiş Jüpiter’le altmışlık ve 5.ci evdeki Oğlak’taki Satürn ve Merkür’le üçgen açısı var.

 

    Buradaki Ay yerleşimi ve açıları ve şans noktası yerleşimi (MC üzerinde), Gazanfer Özcan’ın televizyondaki çalışmalarını ve tiyatro topluluğu ile turnelerini de gösteriyor ve bu işten kazancıda işaret ediyor. Her ne kadar Jüpiter geri hareketli olsa da kazanımlar var. En önemlisi de bu işten ne kadar keyif ve zevk aldığını, duygusal tatminini çok güzel gösteriyor.

 

   Jüpiter yüceldiği Yengeç burcunda en şanslı evde 11.ci evde yerleşmiş ama geri hareketli. Grup çalışmalarını (tiyatro topluluğunu),tiyatroda çalışan arkadaşlarını ve ne kadar iyi yürekli dostlarının olduğunu anlatıyor.

 

    Aynı zamanda Jüpiter, Sirius sabit yıldızı ile birleşmiş. Bu yerleşim itibar, şöhret, gurur, mutluluk vermiş ama her şey yine maddi konulara bağlanıyor.

 

    11.ci evde Pluto’da var. Pluto, 5.ci evdeki Satürn ile karşıt, 2.ci evdeki GAD ve 8.ci evdeki KAD ile kare açıda. Öncü burçlardan büyük kare yapmışlar, kişisel ve grup çalışmalarında ve kazanımlardaki sıkıntıları gösteriyor.

 

    Aynı şekilde 8.ci evdeki Uranüs,11.ci evdeki Jüpiter ve 5.ci evdeki Satürn’le T-kare yapmış.

 

    Zaten Ay düğümlerinin özellikle GAD’ın 2.ci evde olması ve 8.ci evdeki Uranüs ve KAD yerleşimi kazançlardaki zorlukları, hak edilen kazançların tatminkar olmayacağını ve inişler çıkışlar yaşanacağını belirtiyor. 8.ci ev borçlar, vergi v.s temsil eden ev. Uranüs Modern astrolojide Kova burcunun yöneticisi ve 6.cı ev den 8.ci eve gelmiş ve yine kazançlarda stres ve sıkıntıları yaratmış.

 

  2002 yılında Gönül Ülkü ağır bir rahatsızlık geçiriyor ve üç yıl çok önemli tedaviler görüyor, Gazanfer usta bypass geçiriyor bu tedaviler için büyük harcama gerekiyor ve 30-40 milyarlık vergi borcunu ödeyemiyorlar ve bu borç faizi ile katlanarak 500 milyar liraya çıkıyor. Vergi borcu olan tiyatroculara devlet yardımı da kesiliyor. (Tuzu kuru bir tiyatrocunun önerisiyle)

   2004 yılında Avrupa yakasında oynamaya başlıyor ve bu paralarla vergi borcunu ödemeye çalışıyor ama nafile. Şu anda 300 milyar lira borç mevcut.

    

   Esasında burada bir kere daha Gazanfer Özcan’ın ne kadar düzgün, her şeyi kendi çabaları ile kimseye ağırlık olmadan yapmak isteyen ve her şeyi kendi içinde yaşayan gururlu bir insan olduğunu görüyoruz. Yetkili mercilere başvurmuş, netice bekliyor. (Yaygara yapmıyor)

Halbuki halkımız dürüstlüğünü bildiği sanatçılarına bir şekilde sahip çıkıyor.

 (Biliyorsunuz daha öncede önemli sanatçılarımızdan birinin ev sorunu reklam filmiyle çözülmüştü.)

 

      1962 yılında Gönül Ülkü ile evlenmiş, 47 yıl birliktelikleri devam etmiş.

    Evlilik evinde Balık burcu var. Modern astrolojide Balık yöneticisi Neptün ASC’de bulunuyor. İkisinin de birbirine etkilerini ve bağlılıklarını  gösteriyor. (kıskançlıklarda yaşanmış olmalı). Esasında Gönül Ülkü’nün gücü haritada her yerde var. Evlilik evi ve ortak kazanım evi yöneticisi Jüpiter, yücelim burcu Yengeç’te 11.ci evde yerleşmiş, tiyatrodaki ve meslek kazancındaki katkılarını gösteriyor. Evlilik evi yücelme yöneticisi ve eş göstergesi Venüs 4.cü evde Yay’da peregrin yerleşimde ama zararlı açısı yok, 2.ci ve 8.ci evdeki Ay düğümleri ile iyi açıda ama güçsüz olduğundan kayıpları önleyememiş ancak yuvadaki mutluluğu ve huzuru sağlamış.

  

     Diğer eş göstergesi Ay yüceldiği Boğa burcunda 9.cu evde çok iyi yerleşimde yine tiyatro ve tv çalışmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. Bütün bu göstergelere bakınca Gönül Ülkü’nün ne kadar asil ruhlu ve iyi bir insan olduğunu, eşine ve ailesine ne kadar düşkün olduğunu çok açık bir şekilde görüyoruz. (Bunu zaten yıllar boyunca gördük ve hissettik ama horoskoptaki göstergeleri gördükten sonra yine diyoruz ki yaşamda hiçbir şey tesadüf değildir) Bu bir gece haritası ve Ay burada anneyi, Satürn’de babayı temsil ediyor, anne ve babanın da iyi durumda ve iyi insanlar olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

 

     En önemli Arap noktalarından; kısaca bahsedelim

 

     Pars Hyleg; Enkarnasyonun sebebi noktası 4.cü evde Yay’da Venüs’le birleşmiş. İyi açıları var. Kişinin eşi ve ailesiyle mutluluğunu, sanatla ilgili meslekten grup çalışmalarıyla kazanç sağlamak istediğini anlıyoruz.

 

     Ruh noktasıda 4.cü evde Yay’da iyi açıları var. Güneş’le açısı da kişinin ne kadar iyi ruhlu ve inançlı olduğunu belirtiyor.

 

     Şans noktası Boğa’da ve MC üzerinde iyi yerleşimde. Kazanç ve mutluluklara fayda sağlamış.

 

    17 Şubat 2009 19:22 ölüm transitlerine bakarsak:

    Transit Mars, Jüpiter ve KAD 6.cı ev üzerinde ve 12.ci evdeki natal Mars’la karşıt açıda. Transit KAD,6.cı ev üzerinde ve natal Güneş’le kavuşumda.

 

   Transit GAD 12.ci ev deki natal Mars’la kavuşumda.

   Transit Satürn 1.ci ev, transit Uranüs 7.ci ev üzerinden karşıt açıdalar.

 

     Kova burcu insanları oldukça sağlıklı bireyler ve sağlıklarına dikkat edebiliyorlar. Yükselende Başak olması da sağlığına özen gösterdiğini anlatıyor. Ancak sağlık evindeki Kova burcu ve 12.ci evdeki Aslan burcu kalp ve dolaşımla ilgili sorunları zaten işaret ediyor.(Güneş-Mars kareside var)  Transitlerle olan tetiklemelerde bir şekilde sonu getiriyor.

 

   Kısa olarak 2008 ve 2009 haritalarına bakarsak:

 

 2008 Güneş dönüşünde, kariyer evi ASC’ye dönmüş. Mars para evinde.

 

  2009 Güneş dönüşünde 12.ci ev ASC’ye dönmüş. Satürn para evine gelmiş. 8.ci evdeki Uranüs’le karşıt açıda. Bütün gezegenler 6,7 ve 8.ci evdeler.

 

  2008 yılında 6.cı ev profeksiyonu yaşanmış. Neptün 8.ci evde, Satürn ve Merkür 12.ci evde kalmış.

  2009 da 7.ci ev Profeksiyonu var. Zaten 1 ay bile dolmadan ölüm gelmiş.

  

Böyle büyük bir insanı ve usta sanatçıyı kaybettiğimiz için çok üzgünüm.

                    Nur içinde yatsın. Mekânı cennet olsun.

 

         Sevgi Şentekin   

         24 Şubat 2009  İzmir

bottom of page